Úlohy včiel v úli

Úlohy včiel v úli

29. novembra 2022
min čítať: 6 min
včiel v úli

Včely žijú v spoločenstve, ktoré sa nazýva kolónia. Kolónia môže mať až 60 000 včiel, a v období najväčšieho rozmachu dokonca viac. To býva zvyčajne v máji, keď prebieha jarný vývoj včiel. Kolónia sa skladá z jednej kráľovnej, trúdov a robotníc. V úli sa nachádza najväčší počet robotníc, niekoľko stoviek až niekoľko tisíc trúdov a jedna kráľovná.

Kráľovná - jediná plodná samička v úli

Kráľovná je jedinou plodnou samicou v úli. Jej hlavnou úlohou je kladenie vajíčok do plástov a starostlivosť o potomstvo. Na jar a v začiatkoch leta môže kráľovná naklásť obrovské množstvo vajíčok, až 2 000 za deň, čo prekračuje jej telesnú hmotnosť.

Kráľovná je matkou všetkých včiel v úli

Nazývame ju tiež cisárovnou, kráľovnou, panou, srdcom, či dušou úľa, aby sme zdôraznili jej mimoriadny význam v kolónii. Kráľovná má kľúčovú úlohu pre kvalitu a produktivitu včelstva. Prenáša na svoje potomstvo genetické vlastnosti, ako sú farba pruhov na zadočku, pokojná povaha, zbieračský zápal, dĺžka trvania trusu, sklon k rojeniu, odolnosť voči chorobám a ďalšie charakteristiky. V semennej škatuľke si kráľovná uchováva spermie trusu, ktorý ju oplodnil počas páriaceho letu. Týmto spôsobom sú genetické vlastnosti potomstva ovplyvnené aj trusom.

queen_bee

Kráľovná kvôli svojej strave

Kráľovná, podobne ako včely robotnice, sa vyvíja z oplodneného vajíčka. Rozdiel spočíva v tom, že kráľovná je počas svojho vývoja od larvy až po kráľovnú kŕmená materskou kašičkou nepretržite, zatiaľ čo larva včely robotnice je kŕmená materskou kašičkou len prvé tri dni a potom peľom a medom. Kráľovná je kŕmená materskou kašičkou aj po vyliahnutí, čo prispieva k jej veľkej produktivite a dlhovekosti. Žije až päť rokov, avšak včelári ju zvyčajne vymieňajú každé dva až tri roky.

Kráľovná odchádza na úhor …

Po niekoľkých dňoch po vyliahnutí a pred oplodnením pohlavne dozrieva kráľovná a opúšťa úľ na párenie. Vo vzduchu sa stretáva s veľkým počtom samcov - trúdov. Ich spermie si ukladá do semenníka, ktorý jej vydrží na celý zvyšok života.

Najväčšia v úli

Kráľovná je najväčšia matka v úli, dvakrát väčšia a ťažšia ako včely robotnice. Má výrazne dlhý a špicatý zadok a o niečo silnejšie bruško. Na rozdiel od včiel robotníc nemá kráľovná peľové košíčky, nemôže zbierať potravu, nevylučuje vosk a nestavia plásty.

Označenie matice

Niektorí včelári označujú matky rôznymi farbami na zadnej strane tela. To uľahčuje ich vyhľadávanie pri včelárskych prácach a kontrole včiel. Podľa farby označenia môžu tiež rýchlo zistiť, aká stará je kráľovná. Existuje farebná škála na označovanie matiek podľa rokov.

honey_bee

Včely robotnice - pracovité a všestranné

Včely robotnice sú neplodné samičky a predstavujú najpočetnejšiu skupinu v úli. Vyvíjajú sa z oplodnených vajíčok. Počas roka sa ich počet mení. V lete ich môže byť až 60 000, zatiaľ čo v zime ich počet klesá na menej ako polovicu, približne na 20 000. Počet včiel robotníc v úli závisí hlavne od ročného obdobia a aktivity kráľovnej. Letné včely majú krátky život, žijú len niekoľko týždňov, kým zimné včely môžu žiť až päť mesiacov. Usilovnosť a všestrannosť včiel robotníc je úžasná. Vykonávajú širokú škálu úloh podľa svojho veku a potrieb kolónie. Zhruba sa ich činnosť delí na:

Včely v úli

Prácu vykonávajú včely robotnice v úli. Po vyliahnutí sa starajú o čistenie buniek plástov, najprv čistia bunku, z ktorej sa vyliahli, a potom ostatné. Týmto spôsobom udržiavajú úľ čistý a hygienický. Keď dosiahnu vek 6 až 12 dní, stanú sa ošetrovateľkami. Začnú vylučovať materskú kašičku z kŕmnych a čeľustných žliaz, ktorou kŕmia mláďatá v úli. Vo veku 12 až 18 dní začínajú vylučovať vosk z voskových žliaz a stávajú sa staviteľkami plástov. Sú zodpovedné za kŕmenie kráľovnej a sú jej spoločníčkami. Neskôr, ako producentky, spracovávajú nektár a medovicu na med. Predtým, ako sa vydajú na pastvu, niektoré z nich plnia úlohu strážkyní, ktoré chránia úľ pred votrelcami. Život vo včelom spoločenstve je veľmi rušný a vyžaduje si neustále prispôsobovanie sa novým úlohám.

Pasúce sa včely

Po troch týždňoch začnú včely nosiť do úľa med, medovicu, peľ, propolis a vodu. Zber peľu a nektaru pri opeľovaní rastlín je jednou z najdôležitejších činností včiel.

Trúdy - samce vo včelstve

Troty sa vyvíjajú z neoplodnených vajíčok. V kolóniách začínajú byť vychovávané koncom jari. Sú o niečo väčšie a robustnejšie ako včely robotnice a majú väčšie oči. Ich hlavnou úlohou je oplodniť kráľovnú. Keďže nemajú orgány na hľadanie a zbieranie potravy, živia sa výlučne v úli. Hoci niektorí ľudia si myslia, že trúdy sú vo včelstve nedôležité, opak je pravdou.

DRONE_TROT_shutterstock_1810048666_1

Okrem opeľovania kráľovnej zabezpečuje prítomnosť trúdov v kolónii aj harmóniu a správne fungovanie kolónie ako celku. V ich prítomnosti sú včely robotnice usilovnejšie pri zbere nektáru a stavbe plástov, čo ich robí dôležitými členmi včelstva. Trúdy žijú tri až šesť mesiacov, pričom v období hojnosti potravy sú tolerované v úli. Avšak keď je potravy málo, včely robotnice ich z úľa vypudzujú. Na jeseň a v zime, keď kolónia nevychováva nové kráľovne, sú trúdy pre včelstvo len príťažou.