Propolis je ochrancom včelieho úľa a nášho imunitného systému! Po mede je najpopulárnejším včelím produktom a Slovinci ho už dlho používajú v tradičnej ľudovej medicíne ako takzvané "prírodné antibiotikum". Propolis sa tvorí z rastlinných živíc, ktoré sú bohaté na antimikrobiálne a protizápalové látky. Vďaka svojim vlastnostiam je skutočným liečivým zázrakom prírody.
Zaujímalo vás niekedy, čo je propolis, ako ho získať a ako ho správne používať? Ponúkame vám odpovede podložené klinickými štúdiami a najúčinnejší propolis v Slovinsku.
Čo je propolis?
Všetko sa začína zberom rastlinnej živice. Včely ju nachádzajú na púčikoch topoľov, briez a iných drevín. Včely prinesú rastlinnú živicu do úľa, ďalej ju posilnia výlučkami zo svojich žliaz a pridajú vosk. Práve včely produkujú propolis, aby ho včelári mohli strúhať. Keď je propolis pripravený pre včelárov, obsahuje rastlinné živice, vosk, éterické oleje a peľ. Propolis je zmes, ktorá obsahuje viac ako 200 pre človeka prospešných látok a jeho kvalita sa určuje podľa obsahu bioflavonoidov.

Zdroj liečivej sily
Sila propolisu pochádza z kľúčovej zložky: bioflavonoidov. Bioflavonoidy sú prírodné farbivá, ktoré chránia rastliny pred mikroorganizmami. Včely túto silu využívajú na ochranu svojich úľov. Propolis používajú ako povlak na vnútorných stenách úľa, aby zabránili prenikaniu vlhkosti a chránili vnútro úľa pred vonkajšími mikróbmi, ktoré sú zdrojom infekcií a chorôb. Propolis sa v úli aj odparuje, čím vytvára prirodzenú ochranu, ktorá umožňuje zdravý vývoj a život včelstiev.
Slovinci používajú propolis na ochranu ústnej dutiny a slizníc na rovnaký účel ako včely. Používame ho vo forme alkoholovej tinktúry alebo vodného roztoku. V nedávnych klinických štúdiách vedci dokázali, že bioflavonoidy majú pozitívne účinky na rôzne časti ľudského tela: tráviaci trakt7, imunitný systém1, sliznice2-5 a zuby6.

Apiterapeut a včelár Franc Šivic o propolise:
Propolis je preukázateľne účinný proti rôznym mikróbom. Preto ho odporúčam všetkým svojim klientom, ktorí majú problémy s imunitou. Najmä tým, ktorých problémy majú pôvod v ústnej sliznici. Mám veľkú dôveru k včelím produktom a sám ich pravidelne konzumujem.
Propolis, nenahraditeľný v každej domácej lekárni
Slovinci majú vo svojej domácej lekárni osobitné miesto pre propolis. Má ho takmer každá domácnosť. Vedci1-7 preukázali, že ide o oprávnený impulz. Tajomná sila propolisu už nie je len tradičnou ľudovou tradíciou, ale potravinovým doplnkom s veľmi priaznivými účinkami.

skracuje a zmierňuje príznaky bolesti hrdla a chrapotu1

ochrana ústnej sliznice pred vredmi a zápalmi
ústnej dutiny2

zmierňuje zápal ďasien a znižuje pravdepodobnosť vzniku zubného kazu3-5

zvyšuje protizápalovú bunkovú odpoveď a stimuluje imunitné bunky

ochrana slizníc a proti zápalom a vredom tráviaceho traktu7
Keďže propolis zostáva v úli niekoľko rokov, je veľmi dôležité analyzovať ho na prítomnosť ťažkých kovov, antibiotík, pesticídov a iných látok, ktoré sa v ňom mohli nahromadiť z prostredia alebo z liečby včiel.
Je všetok propolis rovnako dobrý?
Stručne povedané: nie, nie všetok propolis je rovnako dobrý. Existuje na to jednoduché vysvetlenie. Propolis sa skladá z viac ako 200 rôznych chemických látok, ktoré sa líšia v závislosti od ročného obdobia, miesta zberu alebo pastvy, druhu včiel atď. Preto nie každý nazbieraný propolis má rovnaké množstvo bioflavonoidov, ktoré mu dodávajú liečivú silu. Označenia ako "obsahuje až 20 % propolisu" sú zavádzajúce a neodrážajú kvalitu. Ošúchaný propolis obsahuje aj úlomky dreva a iné cudzie zložky, ktoré je potrebné vopred vytriasť. Vyčistený propolis je pripravený na tinktúry, roztoky a spreje. Kvalitu propolisu teda odráža: koncentrácia bioflavonoidov, rozmanitosť flavonoidov a technika čistenia. Tieto tri štandardy zaručuje faktor APF®.


90-ročná pani Mramorová nám povedala:
Vo svojich 90 rokoch mám stále zuby, pretože pravidelne používam propolis. Moji priatelia tomu nemôžu uveriť. Mnohí z nich trpia paradentózou, ale moje zuby sú zdravé. Nie je tajomstvom, že si už desaťročia pravidelne mažem ďasná propolisom. Moje zuby ani trochu nezožltli.
Faktor APF® je dôležitý
Propolis označený faktorom APF® obsahuje primeranú a účinnú koncentráciu bioflavonoidov vo výrobku. Denné dávky boli presne stanovené v klinických štúdiách1-7:

Zabezpečujeme, aby v jednom mililitri roztoku bolo minimálne 30 mg bioflavonoidov.

Zabezpečujeme, aby v jednom mililitri roztoku bolo minimálne 50 mg bioflavonoidov.

Štúdie potvrdzujú protizápalovú aktivitu
Čo má štandardizácia spoločné s propolisom? Štandardizácia umožňuje presné stanovenie denných dávok, ktoré boli nedávno overené v klinickej štúdii1, práve na základe extraktu použitého vo vodných roztokoch propolisu Propolis defence. Placebom kontrolovaná štúdia po prvýkrát potvrdila predtým predpokladanú liečivú silu propolisu pri zmierňovaní príznakov infekcií horných dýchacích ciest.


* p<0,05, *** p<0,001
Zdroj: Esposito et al, 20211
Klinická štúdia ukázala, že denná aplikácia 12-24 mg flavonoidov zo štandardizovaného propolisu do ústnej dutiny pomocou spreja výrazne skracuje trvanie príznakov, ako sú bolesť hrdla, zachrípnutie a opuch hrdla. Viac ako 80 % osôb, ktoré použili sprej, bolo po troch dňoch bez príznakov, zatiaľ čo väčšina osôb, ktoré použili placebo, mala stále príznaky. Trvanie príznakov v skupine užívajúcej propolis sa skrátilo o dva dni. Ide o významný a vítaný príspevok k rýchlejšiemu zotaveniu pri infekciách horných dýchacích ciest.


*** p<0,001
Zdroj: Esposito et al, 20211
Najsilnejšia propolisová obrana
Propolisová obranná línia je vhodná na preventívne pôsobenie, ako aj na pomoc pri akútnych stavoch.
Chcete sa dozvedieť viac? Spýtajte sa nás!
V spoločnosti Medex vyberáme zložky našich produktov na základe overiteľných výsledkov a reprodukovateľných klinických štúdií. Zaväzujeme sa k transparentnosti použitých účinných látok a sme vám k dispozícii v prípade ďalších otázok. Pozývame vás položiť nám otázku, na ktorú vám odpovie Dr. Rok Kopinč, vedúci oddelenia vývoja spoločnosti Medex. Kontaktujte nás prosím na adrese info@medex.si. Ozveme sa vám čo najskôr.
Použité zdroje
1 Esposito C, Garzarella EU, Bocchino B, D'Avino M, Caruso G, Buonomo AR, Sacchi R, Galeotti F, Tenore GC, Zaccaria V, Daglia M. A standardized polyphenol mixture extracted from poplar-type propolis for remission of symptoms of uncomplicated upper respiratory tract infection (URTI): A monocentric, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Phytomedicine. 2021 Jan;80:153368.
2 Tonkaboni A, Najafi S, Mehrpour S, kharazi Fard MJ. Efficacy of propolis mouth wash for treatment of recurrent aphthous stomatitis. J Craniomaxillofac Res. 2016;3(3):211-218.
3 Dehghani M, Abtahi M, Hasanzadeh N, Farahzad Z, Noori M, Noori M. Effect of Propolis mouthwash on plaque and gingival indices over fixed orthodontic patients. J Clin Exp Dent. 2019;11(3):e244-e249. Published 2019 Mar 1.
4 Anauate-Netto C, Anido-Anido A, Leegoy HR, et al. Randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial on the effects of propolis and chlorhexidine mouthrinses on gingivitis. Braz Dent Sci. 2014;17(1):11-15.
5 Peycheva, S., Apostolova, E., Gardjeva, P. et al. Effect of Bulgarian propolis on the oral microflora in adolescents with plaque-induced gingivitis. Rev. Bras. Farmacogn. 29, 271–277 (2019)
6 Piekarz T, Mertas A, Wiatrak K, et al. The Influence of Toothpaste Containing Australian Melaleuca alternifolia Oil and Ethanolic Extract of Polish Propolis on Oral Hygiene and Microbiome in Patients Requiring Conservative Procedures. Molecules. 2017;22(11):1957. Published 2017 Nov 13.
7 Ruiz-Hurtado, P.A.; Garduño-Siciliano, L.; Domínguez-Verano, P.; Balderas-Cordero, D.; Gorgua-Jiménez, G.; Canales-Álvarez, O.; Canales-Martínez, M.M.; Rodríguez-Monroy, M.A. Propolis and Its Gastroprotective Effects on NSAID-Induced Gastric Ulcer Disease: A Systematic Review. Nutrients 2021